Zacskós levesek kontra otthon készült társaik, melyiket válasszuk?
Kedves Olvasók!
Mai bejegyzésünkben szerettünk volna egy kicsit utánajárni annak, hogy miből is készülnek pontosan a zacskós levesek, láthatunk-e minőségbeli javulást az összetevők között és vajon a rossz hírük valóban jogosan él-e a köztudatban? Az összetétel mellett arra is kíváncsiak voltunk, hogy a csomag ára mennyire reális és ha saját magunk készítjük el a leveseket mennyi pénzből tudjuk őket megfőzni.
(Szeretnénk annyi javítással élni, hogy természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy nincs mindenkinek ideje nap mint nap levest és egyéb ételeket házilag elkészíteni, azonban nem is erre gondoltunk. Arra szerettük volna felhívni a figyelmet, hogy ha van rá időnk és megtehetjük akkor válasszuk inkább a házilag készített ételeket. Az említett árakat pedig az egyik nagyáruház kínálatából válogattuk össze és számoltuk ki.)
(kép forrása: Internet)
Az első termék a Knorr tradicionális házias daragaluska levese, a termék jelenlegi ára 359 forint ez elméletileg 2 tányérnak elegendő, 4 főnek tehát 718 forintot számolhatunk, az összetevői pedig a következők.
Daragaluska 71% [durum búzadara, pálmazsír, tojásfehérjepor, liszt (rizs, búza), tojássárgájapor, só, szerecsendió], Jódozott só, Burgonyakeményítő, Pálmazsír, Fruktóz, Élesztőkivonat, Só, Marhahúslé-kivonat, Maltodextrin, Vöröshagyma 0,4%, Fűszerek (zellermag, bors), Sárgarépa, Metélőhagyma, Vöröshagymalé koncentrátum, Napraforgóolaj
Az alkotóelemek között láthatjuk, hogy a termék mesterséges aromákat és színezékeket nem tartalmaz, aminek mindenképpen örülünk. A levesben található fruktózt és maltodextrint nem igazán értjük, hiszen a valós receptúra szerint az édes íz nincs ilyen mértékben jelen az ételben. Emellett az élesztőkivonat ízfokozó hatású anyag, amire egy otthon készült levesnek biztosan nem lenne szüksége.
Lássuk, hogy egy hagyományos daragaluska leveshez milyen összetevőkre van szükségünk és mennyi pénzbe kerülnek ezek.
Hagyományos zöldségleves daragaluskával 4 főre nagyjából 700 forintból elkészíthető.
- 100 gramm búzadara 18,9 forint
- 2 darab tojás 70 forint
- 50 gramm vaj 150 forint
- 0,25 teáskanál só elhanyagolható
- 1 vöröshagyma 40 forint
- 2 sárgarépa 80 forint
- 1 fehérrépa 90 forint
- 1 zeller 250 forint
- Só
- Bors
- Víz/alaplé
A következő zacskós leves a Maggi falusi májgombóc levese, a termék ára 389 forint 3 adagra, 4 főre nagyjából 518 forintra kalkulálhatunk.
Májgombóc: szárított májgombóc 32% [morzsa (búzaliszt, élesztő, sertészsír, jódozott só, cukor), búzadara, pálmazsír, sertéshús, tojássárgája- és - fehérjepor, sertésmáj 2,3%, maltodextrin, vöröshagymapor, fokhagymapor, ízfokozó: nátrium-glutamát; jódozott só, majoranna, aromák (gluténnel), térfogatnövelő szerek: difoszfátok, nátrium-karbonátok; őrölt fekete bors, színezék: szulfitos-ammóniás karamell; antioxidáns: rozmaringkivonat], maltodextrin, Tészta: durum száraztészta 21% (durumbúzadara), jódozott só, ízfokozó: nátrium-glutamát; szárított élesztőkivonat (élesztőkivonat, étkezési só), napraforgóolaj, Zöldségek: szárított zöldségek 1,7% (sárgarépa, petrezselyemlevél), A finom alaplevet adja: kukoricakeményítő, aromák (gluténnel), cukor, pálmazsír, fűszerek (őrölt fehér bors, majoranna), színezék: karamell
A Maggi terméke esetében sajnos a helyzet sokkal rosszabb, a májgombócban májat alig találunk (2,3%), ízfokozót azonban igen, mely az arra érzékenyeknél nem kívánt tüneteket okozhat. Ezenkívül megjelennek a térfogatnövelő szerek is, a tészta összetevői között pedig ismét egy kis nátrium-glutamátot találhatunk, emellett a szárított élesztőkivonat szintén ízfokozó hatású anyag. Azt sem igazán értjük, hogy miért van szükség a termékben színezékként karamellre, hiszen egy jól elkészített májgombóc leves színe önmagában is megállja a helyét.
Házi májgombóc leves 4 főre, 458 forintból.
- 30 dkg csirkemáj (tisztított) 270 forint
- 4 evőkanál zsemlemorzsa 30 forint
- 1 db tojás 35 forint
- 3 teáskanál majoranna
- 5 csokor petrezselyem 68 forint
- Só
- bors ízlés szerint (őrölt)
- 1 kis fej vöröshagyma 40 forint
- 2 gerezd fokhagyma 15 forint
(kép forrása: Internet)
Harmadikként a Maggi Jókai bablevest néztük meg, amelyet most 389 forintért kaphatunk meg, 3 főre, így 4 személyre 518 forintra számolhatunk. Az összetevőket pedig itt olvashatjátok.
Tészta: tojásos száraztészta 23% (búzaliszt, tojás), Zöldségek: szárított zöldségek 16% (vöröshagymapor, sárgarépa, fokhagymapor, paprika, petrezselyemlevél), búzaliszt, szárított, előfőzött bab 11%, A finom alaplevet adja: burgonyakeményítő, jódozott só, ízfokozó: nátrium-glutamát; élesztőkivonat, őrölt pirospaprika 3,9%, füstölt sertésszalonna zsír (füstölt sertészsír, antioxidáns: rozmaringkivonat), pálmazsír, füstaromák, aroma (gluténnel)
Sajnos a Maggi ezen terméke sem mentes az ízfokozóktól, nátrium-glutamát és élesztőkivonat is van benne. A füstölt hús helyett pedig egy kis sertésszalonna zsírral és füstaromákkal szeretnék „kényeztetni” ízlelőbimbóinkat. Véleményünk szerint egy kicsit több pénz ráfordításával jobban megéri valódi húst választanunk.
Jókai bableves 4 főre, körülbelül 759,5 forint.
- 20 dkg sertés csülök (füstölt) 190 forint
- 30 dkg fejtett bab (száraz tarka bab) 300 forint
- 1 nagy db vöröshagyma 40 forint
- 3 gerezd fokhagyma 21,5 forint
- 2 db sárgarépa 80 forint
- 1/2 csokor petrezselyem 68 forint
- 1 kávéskanál fűszerpaprika
- só ízlés szerint
- bors ízlés szerint
- 1 evőkanál olaj/zsír (kevés)
- 2 csapott evőkanál finomliszt 15 forint
- 1 db tojás 35 forint
- 10 dkg finomliszt 10 forint
A negyedik leves a Knorr fokhagyma krémleves, melynek ára 2 adagra 359 forint, így 4 főre 718 forinttal kalkulálhatunk, az összetevők listáját itt találhatjátok:
Búzaliszt, Pálmazsír, Tejsavópor, Burgonyakeményítő, Jódozott só, Fokhagyma 4,6%, Cukor, Tejcukor, Élesztőkivonat, Tejfehérje, Kálium-klorid, Zöldfűszerek (metélőhagyma 0,4%, petrezselyem 0,3%, lestyán), Só, Kurkuma, Aromák
A termékleírás alapján a levesben legnagyobb mennyiségben megtalálható összetevő a búzaliszt és a pálmazsír, amit meglehetősen furcsának találunk. Az élesztőkivonat ebben a készítményben is megjelenik és aromák is feltűnnek benne.
Nézzük mi kerül egy általunk elkészített változatba 4 főre, 379 forintért.
- 10 gerezd fokhagyma 70 forint
- 1 közepes fej vöröshagyma 30 forint
- 200 ml főzőtejszín 219 forint
- 500 ml víz
- 200 ml tej 60 forint
- só ízlés szerint
- fehérbors ízlés szerint
- kevés szerecsendió
(kép forrása: Internet)
Utolsóként a Knorr sárgaborsó krémlevest baconnal néztük meg, a termék ára 2 főre 359 forint, ez 4 adagra szintén 718 forintot jelent, az összetevőket pedig itt találjátok:
Sárgaborsó 68%, Só, Pálmazsír, Bacon 4,6% (hasaalja szalonna, só), Burgonyakeményítő, Élesztőkivonat, Fűszerek (fokhagyma 1%, bors, majoranna 0,6%), Kálium-klorid, Cukor, Füstölt élesztő, Aromák, Füstaroma
A Knorr levesében az összetevők között első helyen a sárgaborsó szerepel, aminek nagyon örülünk. Ezután sóval és pálmazsírral találkozhatunk, a bacon pedig valóban szalonnából készült benne. Élesztőkivonat sajnos ebben a termékben is szerepel, ahogy az aromák is megtalálhatók.
Sárgaborsó krémleves házilag 4 főre, körülbelül 350 forintból.
- 20 dkg felesborsó 90 forint
- 1 közepes fej vöröshagyma 30 forint
- 2 gerezd fokhagyma 15 forint
- 1 db babérlevél
- 2 evőkanál napraforgó olaj
- 3 dkg finomliszt
- 1 kávéskanál fűszerpaprika
- só ízlés szerint
- 60 gramm bacon szalonna 210 forint
Összefoglalva tehát elmondhatjuk, hogy az általunk megvizsgált zacskós levesek túl sok pozitív tulajdonsággal számunkra nem volt, néhány gyors ételhez képest azonban még így is kedvezőbb összetétellel rendelkeztek. Véleményünk szerint ár-érték arányban mindenképpen megéri az otthon elkészített változatot előnyben részesíteni, hiszen így pontosan tudhatjuk, hogy mi kerül az ételünkbe és mit adunk csemetéinknek. A nátrium-glutamát kevés termék összetevő listáján szerepel, helyette azonban az élesztőkivonatot minden zacskós levesben találtunk, amiből arra következtethetünk, hogy ezen anyagok nélkül a leves valódi íze nem lenne túlságosan élvezetes.
(kép forrása: Internet)